Česky Deutsch

Collegium Bohemicum má nového ředitele a vědeckou radu

Novým ředitelem ústeckého Collegia Bohemica, o. p. s. bude historik Petr Koura. Rozhodla o tom správní rada Collegia Bohemica na základě výběrového řízení. Funkce se ujme 1. května 2017. „Druhého kola výběrového řízení se zúčastnili dva velmi kvalitní uchazeči, ale současnému stavu organizace bude lépe vyhovovat Petr Koura,“ komentuje volbu předsedkyně správní rady Kristina Kaiserová. Prvním velkým úkolem nového ředitele bude vybudování expozice o dějinách německojazyčného obyvatelstva českých zemí.


Pozvánka na spuštění webové stránky „bordernetwork.eu“

Muzeum města Ústí nad Labem, Institut saské historie a kulturní antropologie a Collegium Bohemicum, o.p.s. Vás srdečně zvou na spuštění webové stránky „bordernetwork.eu“. Akce se koná ve středu 22. března 2017 v 15:00 hodin v Muzeu města Ústí nad Labem. Tato webová stránka bude informovat o přeshraniční spolupráci v česko-německo-polském pohraničí a má umožnit další vzájemné provázání různých iniciativ.


Collegium Bohemicum zahájilo realizaci projektu výstavby expozice Naši Němci

Podpisem smlouvy s prvním dodavatelem zahájilo Collegium Bohemicum, o.p.s. realizaci projektu výstavby expozice Naši Němci. Pro expozici vyčlenilo ministerstvo kultury částku 50,5 milionů korun. Expozice o plánované rozloze přes 1 500 m2 se bude věnovat dějinám německojazyčného obyvatelstva v českých zemích od středověku po 20. století. Jedná se o jeden z největších současných výstavních projektů v České republice.


ODNESENO – DOMOV VE VĚCECH

Putovní výstava Domu německého Východu

17. 2. – 14. 5. 2017

Plyšový medvídek z batohu děvčátka z Brna, dětská židlička jako dárek z posledních Vánoc v rodné Dlouhé Loučce na Moravě, plechový talíř z tábora v Maďarsku, klíče od domova v Horním Slezsku nebo svetřík, který si jako malý chlapec v severočeských Dobkovicích upletl pozdější profesor historie na mnichovské univerzitě. Tyto a mnohé další předměty upomínají dodnes na bývalý domov, útěk, vyhnání, deportaci, tábory, na vysídlení a příchod do nové vlasti. Pro své majitele neztratily nikdy mimořádnou hodnotu.


Výstava Collegia Bohemica „Naši Němci“ se dostává do poslední fáze realizace


Správní rada obecně prospěšné společnosti Collegium Bohemicum na svém 52. zasedání dne 1.11.2016 projednala aktuální stav přípravy stálé historické expozice „Naši Němci“. Expozici, pro kterou ministerstvo kultury vyčlenilo v rámci svého rozpočtu částku ve výši 50,5 mil. Kč, již čeká pouze výběr administrátora výstavby, který zajistí realizaci podle navrženého projektu společnosti Projektil Architekti s.r.o. Jeho výběrem bude pověřen nový ředitel instituce.