Česky Deutsch

Škola v kině

Co Vám a Vašim žákům nabízí projekt Škola v kině?
Promítnutí filmu ve výuce dějepisu a občanské výchovy umožní žákům, aby si zajímavou a pro mladé lidi přitažlivou formou doplnili poznatky z výuky a propojili si detaily v celek. Film je může přivést k hlubšímu zamyšlení nad historií.

Vybrané filmy zachycují Německo a střední Evropu v různých historických etapách, především ve dvacátém století. V nabídce jsou dokumentární i hrané filmy věnující se např. problematice nacionálního socialismu nebo komunismu v Německé demokratické republice, ale také filmy zobrazující současné Německo. Jejich tématy jsou jak známé historické události, tak opomíjené kapitoly dějin.

Filmová představení připravují a představují odborníci se znalostí dějepisu a jeho didaktiky.
Před promítáním uvedou žáky do historické epochy, na jejímž pozadí se filmový příběh odvíjí. Po skončení promítání společně s žáky analyzují obsah filmu, např. pomocí pracovních listů, a diskutují o něm.

Filmy jsou promítány v německém originále s českými titulky, znalost jazyka proto není nutná.
Na webových stránkách Collegia Bohemica najdete vždy aktuální seznam filmů. Podle něj se můžete rozhodnout, jaký film by se vám nejlépe hodil do výuky. Poté stačí nás kontaktovat a domluvit termín promítání.

Pro koho je promítání vhodné?
Především pro poslední ročníky základních škol a všechny ročníky středních škol všech typů

Kde promítáme?
V kinosálech (měst Ústeckého kraje) a pokud to vybavení vaší školy dovolí, také přímo ve škole.

Potřebujete více informací?
V případě zájmu nás prosím kontaktujte na mailové adrese kultura@collegiumbohemicum.cz

Program filmů na školní rok 2010/2011
10.11. 2010 Gerdino mlčení [Gerdas Schweigen], 95 min., SRN 2008, režie: Britta Wauer, dokument, české titulky
Obdivuhodný osud hlavní protagonistky Gerdy Schrage, německé Židovky, popisující její život od dětství a dospívání v Berlíně přes hrůzy Osvětimi až po nový život v New Yorku. Snímek nabízí perspektivu oběti nacistických zvěrstev a zároveň staví otázku potřeby vzpomínek a traumatizujících životních zkušeností a práce s nimi v dnešní společnosti. Film byl natočen podle knižní předlohy Knuta Elstermanna.

22.03.2011 Rhythm is it!
Německo 2004, režie: Thomas Grube und Enrique Sánchez Lausch, 100 min.
Kdy: v 9 hodin
Kde: Experimentálním prostoru Mumie, Velká Hradební 50, Ústí nad Labem

Několikrát vyznamenaný dokumentární film z roku 2004 zachycuje výchovně-vzdělávací projekt Berlínské filharmonie. Dirigent Sir Simon Rattle a britský choreograf Royston Maldooma při něm nacvičují spolu s 250 mladými lidmi z problémových škol a slabších sociálních vrstev Stravinského balet Svěcení jara. Snímek strhujícím způsobem zachycuje tvůrčí nadšení a nasazení mladých lidí, kteří dosud nepřišli do kontaktu s klasickou hudbou či výrazovým tancem. Rhythm is it! se dočkal uznání nejen v Německu ale i na mezinárodní úrovni.

Film bude uveden v původním znění s českými titulky.

29.03.2011 Full Metal Village
Německo 2006, režie: Cho Sung-hyang, 90 min.
Kdy: v 9 hodin
Kde: Experimentálním prostoru Mumie, Velká Hradební 50, Ústí nad Labem

Film se odehrává v zapadlé idylické vesničce Wacken na severu Německa, v jejíž bezprostřední blízkosti se kařdoročně koná metalový open-air festival. Na něj se sjíždí více než 60 000 příznivců tvrdé hudby. Monotónní a ospalý život zdejších 2 000 obyvatel se tím obrátí zcela naruby.

Režisérka filmu Cho Sung-hyung se narodila v roce 1966 v Jižní Koreji. Po svém studiu odešla do Německa, kde se kromě režii věnuje i střihu.
Full metal village byl vyznamenán mnoha cenami např. Filmovou cenou Šlesvicko-Holštýnska a Hesenska.

Film bude uveden v původním znění s českými titulky.

05.04.2011 Falco
Německo/Rakousko/USA 2006, režie: Thomas Roth, 114 min.
Kdy: v 9 hodin
Kde: Experimentálním prostoru Mumie, Velká Hradební 50, Ústí nad Labem

Životopisný snímek o největší rakouské hvězdě populární hudby: dramatizace života Johanna Hölzela známého jako Falco. Filmová kronika Thomase Rotha popisuje Falcovy začátky na vídeňské hudební scéně, jeho sólový vzestup s “Der Kommissar,” mezinárodní průlom s písní “Rock Me Amadeus” (první píseň od německy mluvícího interpreta, která se stala hitem #1 v USA), jeho bouřlivý osobní život, plný drog a rodinných trablů, až do jeho smrti roku 1998, kdy v Dominikánské republice narazil se svým vozem do autobusu. Manuel Rubey z rakouské hudební skupiny Mondscheiner zde ztvárnil tuto popovou hvězdu s rychlým životem, která sice zmizela ze světových pódií, ale ve své rodné zemi zůstává velkou postavou.

Film bude promítán v původním znění s českými titulky.