Česky Deutsch

Plnoletý festival

V podzimních dnech roku 2016 proběhl další festival Dnů české a německé kultury, tentokrát s pořadovým číslem 18. Festival byl opět plný tradičních i netradičních akcí, hudby, filmů, divadla, slamu atd. Od ostatních ročníků se však lišil svou dospělostí.
Ohlédneme-li se za festivalem 18. Dny české a německé kultury, který probíhal pod mottem „Huckepack“, v českém překladu „Naskoč si!“ – s DČNK přes hranice, nesmíme opomenout velkolepé zahájení v podání literárně-hudebního projektu Kafka band, navštívené velkým množstvím diváků ze sousedního Německa. Skoro vyprodanému sálu prostoru Hraničář mrazilo v zádech při prožívání nedokončeného románu Franze Kafky Zámek. Hudební uskupení je složené ze špiček české scény. Vedle Jaromíra 99 a Jaroslava Rudiše diváky nadzvedávaly ze židlí tóny od bratrů Neuwerthových, Zdeňka Jurčíka, Jiřího Hradila a A.M.ALMELA. Zážitek umocnila projekce oživlého komiksu od umělce Clada.
Velký divácký zájem zaznamenalo i Kino Aussig, které nabídlo čtyři filmy na téma Nespoutanost, promítané v původním německém znění s českými titulky. Poprvé se nám podařilo uspořádat na české straně již dobře známý Meeting i v Drážďanech. Klub Sabotage hostil tři interprety ze tří měst na jedné řece. Proti proudu řeky Labe odehrály kapely Die Ukrainens z Drážďan, Nestel Postel z Litoměřic společně s Hectic z Ústí nad Labem tři koncerty ve třech dnech.
Zažili jsme toho mnohem víc - Eňo ňuňo, Komiks - Ivo Kircheis, Slam poetry show, Ústí Beats, My děti ze stanice ZOO, Autorské čtení - Milena Oda, Jayl Funk či slavnostní zakončení DČNK v podání německého harfisty Markuse Thalheimera.
Collegium Bohemicum je pořadatelem festivalu na české straně, jeho německým partnerem je nadace Brücke-Most z Drážďan, dalšími pořadateli jsou Generální konzulát České republiky v Drážďanech a Zemské hlavní město Drážďany. Festival finančně podpořily Ministerstvo kultury ČR a Goethe institut ČR.
Přípravy na 19. ročník festivalu Dny české a německé kultury jsou již v plném proudu. Můžete se těšit na zajímavé akce, které jsou plánovány na říjen a listopad 2017 v Drážďanech, Ústí nad Labem a celém Euroregionu Elbe/Labe.

Diskuse

Vložit nový příspěvek