Česky Deutsch

Česko-německé kulturní jaro 2017

Collegium Bohemicum, o.p.s. Vás v rámci projektu Česko-německé kulturní jaro 2017 srdečně zve na společensko-kulturní akce Kino Aussig a Slam Poetry show.

KINO AUSSIG. V rámci programu Česko-německého kulturního jara promítneme dva filmy z dílny německých režisérů. Kino Aussig pořádáme v pravidelných intervalech dvakrát ročně ve spolupráci s Goethe Institutem v Praze. Filmy promítáme v původním znění s českými titulky. Vstupné: 50 / 30Kč

V pondělí, 15. 5., přijďte od 19:30 hodin do Veřejného sálu Hraničář na promítání filmu V labyrintu ticha (Im Labyrinth des Schweigens, Německo 2014, 123 min.), který Vás zavede do Frankfurtu na konci 50. let. Tehdy se mladý prokurátor začne zabývat případem bývalého dozorce v bývalém nacistickém vyhlazovacím táboře Auschwitz, který po válce opět začal působit ve školství. Během pátrání se kolem prokurátora tvoří labyrint plný vytěsňování, popírání a posléze i otázek viny.
V labyrintu ticha můžete shlédnout také v dopolední projekci 16. 5. od 8:30 hodin na Gymnáziu a střední odborné škole Dr. Václava Šmejkala v Ústí nad Labem.

V úterý, 16. 5., od 19:30 hodin promítneme ve Veřejném sále Hraničář film Životy těch druhých (Das Leben der anderen, Německo 2006, 137 min.). Děj Vás zavede do východního Berlína v orwellovském roce 1984 a do světa plného pronásledování a výslechů ze strany zaměstnanců všemocného Ministerstva státní bezpečnosti. Snímek oceňovaný pro svoji autenticitu získal mimo jiné cenu Americké filmové akademie pro nejlepší neanglicky mluvený film.

SLAM POETRY SHOW. Slam poetry show je jednou z nejstarších akcí společnosti Collegium Bohemicum. Jako každý rok bude Slam poetry show dvojjazyčná, ale v letošním roce našla nové jeviště – a sice Atrium Magistrátu města Ústí nad Labem. Proto neváhejte a přijďte si ve středu, 17. 5., od 17:00 hodin poslechnout slamery Petra Vášu, Bohdana Bláhovce, Anatola Svahilce, Sari Sorlog či Johannese Thielemanna. V doprovodném programu nesmí chybět hudební vystoupení Cermaque, kterého jste měli možnost slyšet na ÚSTÍ BEATS 10 (2015), ani hudebně divadelní vystoupení Kosmického Žirafáče.

10. 5. proběhl pod vedením Anatola Svahilce celodenní česko-německý workshop na ústecké základní škole Stříbrnická. Výstupy těchto žáků budete mít možnost zhodnotit na středeční Slam Poetry show.
V programu Česko-německého kulturního jara 2017 již proběhlo:
12.-13. 5. ÚSTÍ BEATS Open Air IV – Útulek fest 2017
14. 5. komentovaná prohlídka výstavy Odneseno – Domov ve věcech

Česko-německé kulturní jaro 2017 trvá tři měsíce a zahrnuje více než 100 akcí v České republice a Německu. Cílem tohoto projektu je především podnítit rozvoj úzké spolupráce v oblasti kultury. Jedná se o přeshraniční kulturní iniciativu Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze, Goethe-Institutu v Praze, Česko-německého fondu budoucnosti a Českých center v Berlíně a Mnichově ve spolupráci s Ministerstvem kultury a Ministerstvem zahraničních věcí České republiky.