Česky Deutsch

Dny české a německé kultury 2020

Festival Dny české a německé kultury se za dobu svého trvání od roku 1999 stal největší přehlídkou české kultury v zahraničí. Od roku 2006 nabízí také německým umělkyním a umělcům možnost představit se českému publiku v severočeském regionu.
Letos bylo dlouho nejisté, zda se vůbec festival uskuteční a když ano, tak v jaké podobě. Přes omezení, která nám znemožňovala stýkat se s kolegy v Německu, se nám snad podařilo připravit rozsahem sice o něco menší, ale zajímavostmi nabitý program.
Zahájení celého festivalu, který má letos přes sedmdesát akcí, obstará náš nejstarší symfonický orchestr: Západočeský symfonický orchestr Mariánské Lázně. S mladým, ale v zahraničí stále žádanějším dirigentem Markem Štilcem nastuduje speciálně pro tuto příležitost skladby autorů německého původu, s Čechami však velmi významně spojenými: Alexandra Zemlinského a Ludwiga van Beethovena. Symfonie pro malý orchestr německo-židovského autora Hanse Krásy, který zahynul v Osvětimi, zhudebňuje text A. Rimbauda v překladu Maxe Broda, významné figury pražské německojazyčné kultury.
Naši sousedé mezi námi, tak zní motto letošního festivalu. Jak moc německá kultura ovlivňovala tu českou, ukáže například recitál Ireny Troupové s Petrou Matějovou. Devatenácté století ožije také na večeru se spisovatelem a překladatelem Ondřejem Cikánem. Ten totiž přeložil do němčiny kultovní Máchovu báseň Máj.
Závěrečný koncert skupiny The Boom, která je velmi úspěšným revivalem The Beatles, jsme zařadili nejen kvůli jejich nesmrtelným hitům. Málo se ví, že hlavním grafickým designérem filmu Žlutá ponorka byl Heinz Edelmann, rodák z Ústí nad Labem a významná figura německého designu druhé poloviny 20. století.
Filmy, přednášky, koncerty a setkání – vyberte si a přijďte. Uděláme vše pro zajištění bezpečných podmínek pro sdílení neopakovatelných zážitků.
Na tomto místě děkujeme všem, kdo festivalu poskytli záštitu: ministerský předseda Svobodného státu Sasko Michael Kretschmer, J. E. velvyslanec České republiky v Německu Tomáš Kafka, ministr kultury České republiky Lubomír Zaorálek a hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček.
Prosíme, sledujte náš facebook a webové stránky kvůli aktuálním informacím o opatřeních.