Letos 8. září uplynulo přesně 80 let od chvíle, kdy česko-rakouský skladatel Viktor Ullmann (1898 Těšín – 1944 Osvětim) musel kvůli svému původu i s rodinou opustit svůj pražský byt a odebrat se na shromaždiště židovského obyvatelstva v pražských Holešovicích, kde nastoupil do transportního vlaku do Terezína…. Tento umělec, který koncem dvacátých let také jeden rok působil jako šéfdirigent opery ústeckého divadla, je dnes počítán mezi nejvýznamnější hudební mistry dvacátého století. Jeho spletité životní osudy, včetně tragického konce i jeho umělecké úspěchy přiblíží ve své přednášce hudební historička a publicistka Magdalena Živná, která se Ullmannovou osobností zabývá už řadu let.
Informace
Muzeum města Ústí nad Labem, Masarykova 3, Ústí nad Labem
Vstup zdarma
Jaké byly hranice Čechů a Němců? Jedná se pouze o pomyslnou čáru, která se ne vždy dodržovala? Trochu hlubšího přemýšlení právě na téma hranic, osudu jedné vesnice, kterou hranice procházela a dnes je v jejím těsném okolí a že nejde jen o hranici národností, jazyků, ale také např. náboženství, dopravy, přírody. O tom všem by měla být přednáška dne 15. září 2022 od 17:00 v Muzeu města Ústí nad Labem, kterou pořádá Collegium Bohemicum o.p.s.
Ve čtvrtek 7. dubna jsme uspořádali komponovaný večer k osobnosti německého sportovce Emericha Ratha. Děkujeme všem za účast na přednášce Kryštofa Zemana i za zajímavou diskusi o této významné osobnosti. Navazující projekci filmu Poslední závod uvedl osobně režisér a scenárista filmu Tomáš Hodan, který Collegiu Bohemicu věnoval úžasný dárek – svetr, ve kterém v tomto filmu vystupuje Emerich Rath v podání Marka Adamczyka. Tomáši Hodanovi i produkci filmu moc děkujeme!
Akce vznikla za podpory Goethe Institutu Praha.
V kavárně Muzea města Ústí nad Labem se uskutečnila přednáška spisovatele Jiřího Padevěta o událostech z léta 1945. Autor knihy Krvavé léto 1945 pohovořil o tom, jak se dostal k bádání nad tématem násilí na německém obyvatelstvu v českých zemích a poté debatoval s přítomnými.
V pátek 30.7.2021 proběhla v prostorách Muzea města Ústí nad Labem další z kulturních akcí Collegia Bohemica. Jednalo se o setkání s autorem komiksu Opráski sčeskí historje.
Akce vznikla díky podpoře Goethe Institutu Praha a Česko-německého fondu budoucnosti.
Vzhledem k omezujícím opatřením v souvislosti s pandemií koronaviru v současné době neplánujeme žádné přednášky pro veřejnost.